Gmina i Miasto Wyszogród położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim nad północnym brzegiem Wisły. Leży na skrzyżowaniu dwóch dróg krajowych: Zakroczym-Płock-Włocławek i Sochaczew-Płońsk.
Powierzchnia gminy wynosi 98 km², z czego 13,9 km² przypada na miasto, a 84,1 km² na 17 sołectw. Gmina ma charakter rolniczy. Zamieszkuje ją 6329 osób. Część gminy znajduje się w "Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu", na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty: "Kępa Rakowska", "Kępa Antonińska".
Wyszogród obok Płocka, Czerwińska i Czerska należy do najstarszych grodów Mazowsza. Graniczy z gminami z powiatu: płońskiego, sochaczewskiego, płockiego. Z gminą graniczą bezpośrednio następujące gminy:
- od północego - wschodu z gminą Naruszewo,
- od wschodu z gminą Czerwińsk nad Wisłą,
- od południa z gminą Iłów, Młodzieszyn, Tułowice,
- od zachodu z gminą Mała Wieś
Burmistrz — Jan Boszko
Urząd Gminy i Miasta,
ul. Rębowska 37,
09-450 Wyszogród
Tel. 024- 231-10-20,
fax 024- 231-10-24
www.wyszogrod.pl
Gmina i Miasto Wyszogród zajmuje powierzchnię 98 km2, z czego 13,9 przypada na miasto, a 84,1 na 17 sołectw. Mimo obecności miasta jest typową gminą rolniczą, w której użytki rolne zajmują 6.100 ha, co stanowi 62,3 % ogólnej powierzchni.
Przeważają gleby III i IV klasy, które stanowią łącznie 73 % gleb. Średni wskaźnik bonitacji wynosi 0,99. Największą grupę stanowią gospodarstwa od 7 do 10 ha. Średni areał w ostatnich latach sukcesywnie rośnie i aktualnie wynosi 8,70 ha. W uprawach rolnych dominują zboża, które zajmują ponad 50% upraw. Wśród zbóż przeważają uprawy żyta i mieszanek. Uprawa ziemniaków zajmuje ponad 400 ha, a warzyw gruntowych ponad 350 ha.
Na terenie miasta i gminy Wyszogród zarejestrowanych jest około 200 małych i średnich podmiotów gospodarczych. Małe i średnie przedsiębiorstwa wypełniają miejsce na rynku lokalnym w dziedzinie handlu, drobnej wytwórczości oraz działalności usługowej. W sektorze tym zatrudnionych jest około 4,8 % mieszkańców Gminy i Miasta Wyszogród.
Wyszogród jest jednym z najstarszych grodów Mazowsza. Piękne położenie na wiślanej skarpie, walory klimatyczne i niewielkie odległości od Płocka (40 km) i Warszawy (70 km) to atuty sprzyjające rozwojowi turystyki i rekreacji w Wyszogrodzie. Gmina oferuje tereny posiadające aktualne plany miejscowe z przeznaczeniem pod przemysł i usługi, ponadto tereny położone w strefie nadwiślańskiej na cele rekreacyjne. Malownicze, atrakcyjne turystycznie okolice Wyszogrodu powodują, że ma on duże możliwości realizacji swoich planów związanych z utworzeniem centrum rekreacji i turystyki, miejsca wypoczynku mieszkańców okolicznych dużych, uprzemysłowionych miast, takich jak Warszawa czy Płock.