Gmina Mała Wieś położona jest w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie płockim nad północnym brzegiem Wisły, w obszarze krajobrazu chronionego.
W granicach administracyjnych gminy Mała Wieś, pośrodku rzeki Wisły znajduje się rezerwat przyrody "Kępa Antonińska". Teren gminy jest bogaty w walory turystyczne. Powierzchnia gminy wynosi 109 km². Ludność liczy 6 463 mieszkańców. Gmina ma charakter rolniczy. Tworzą ją 24 sołectwa.
Bezpośrednio graniczy z następującymi gminami:
- od północy z gminą Bulkowo,
- od północego - wschodu z gminą Naruszewo,
- od południowego - wschodu z gminą Wyszogród,
- od południa przez rzekę Wisłę z gminą Iłów i Słubice,
- od zachodu z gminą Bodzanów
Urząd Gminy,
ul. Kochanowskiego 1,
09-460 Mała Wieś
Tel. 024 269 79 60, fax 024 269 79 61
www.malawies.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wójt gminy: Zygmunt Wojnarowski
Jest to teren o bogatych walorach turystycznych. W granicach administracyjnych gminy, pośrodku rzeki Wisły znajduje się rezerwat przyrody Kępa Antonińska.
Brak uciążliwego przemysłu, dużo lasów, bogato urozmaicona i nieuregulowana linia brzegowa rzeki Wisły, stwarzają doskonałe warunki dla wędkarzy - amatorów i myśliwych, a także chętnych do obcowania z dziką przyrodą, w szczególności z rzadkimi okazami ptaków. To także doskonałe warunki dla rozwoju zaplecza turystyczno-rekreacyjnego dla mieszkańców miast.
Gmina Mała Wieś ma charakter rolniczy, bowiem około 75 % jej powierzchni zajmują użytki rolne. Miejscowe rolnictwo nastawione jest na produkcję zbóż, uprawę roślin (głównie burak cukrowy) oraz hodowlę bydła i trzody chlewnej. Niektóre gospodarstwa wyróżniają się wysoką specjalizacją w określonych dziedzinach produkcji rolnej.
Przemysł na terenie gminy do niedawna reprezentowała Cukrownia „Mała Wieś" SA. wybudowana w latach 1898-1899. Lokalizacja cukrowni wpływa w znacznym stopniu na profil produkcji miejscowego rolnictwa. Cukrownia jest największym pracodawcą w gminie. Ponadto na terenie gminy działa Spółdzielnia Usług Rolniczych i Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska". Łącznie na terenie gminy zarejestrowanych jest ponad 190 średnich i mniejszych podmiotów gospodarczych, działających głównie w sferze handlu (70 %) oraz w budownictwie, produkcji rolno - spożywczej i usługach.